Hamilelik Döneminde Yoganın Hediyeleri

Hamilelik dönemi bir kadının metabolizmal ve ruhsal bütünlük anlamında en hassas ve en özel zamanlarıdır. Bununla birlikte kadın doğasının olağanüstü güçlü yapısı ile son derece doğal ve mucizevi bir süreçtir. Hamile yogası, hamilelik surecinde anne adaylarının bu dönemi fiziksel ve ruhsal olarak keyifli, sağlıklı ve huzurlu geçirmelerine destek olan özel olarak düzenlenmiş yoga uygulamalarını içerir.

Yoga uygulamaları anne adaylarına bu dönemde bedenlerindeki değişimleri yaşarken, hem içsel bir dinginlik sunar hem de nefes egzersizleri ve meditasyon çalışmaları ile destekleyerek kolay ve sağlıklı doğuma hazırlar.Hamile yogasının başlıca faydaları:

  • Kan dolaşımını artırarak ödem, varis oluşumunu azaltır.
  • Parasempatik sinir sistemini aktive ederek daha sakin duygu durumda kalmayı, sindirim sisteminin düzenli çalışmasını, düzenli uyumayı ve bağışıklık sistemin optimal çalışmasını sağlar.
  • Kas kuvveti ve dayanıklılığı artırarak beden esnekliğini sağlıklı bir seviyeye taşır. Duygusal ve fiziksel denge sağlar. Boyun, omuzlar, bel, sırt, kalçada ki gerginliği azaltır, gece kramplarını önler.
  • Anne bebek arasındaki sağlıklı, huzurlu, keyifli bir bağ kurulmasını sağlar. Nefes egzersizleri ile sakin ve kolay doğuma hazırlar. Sizinle aynı süreçten geçen kadınlarla güzel sosyal birliktelik sağlar.

Kimler hamile yogası derslerinden faydalanabilir?

Doktoru tarafından özel olarak bir engel olmadığı bilgisini almış her anne adayı 1. haftadan doğum sürecine kadar hamile yogası derslerine katılabilir. Hamile yogası uygulamaları her 3 aylık dönem (1. 2. ve 3. Trimester) için özel olarak düzenlenmiştir. Bu dönemde anne adayı ile eğitmen birebir çalışarak trimester değişikliklerini yakından takip ederler. Bu oldukça destekleyici ve güven verici bir disiplindir.

Doğum Sonrası Sürece Etkisi:

Hamile yogasının en önemli faydalarından bir tanesi de, doğum sonrası süreçte vücudu tekrar eski formuna, cinsel organları eski sıkılığına ulaştırmak için gerekli uygulamaları da içermesidir. Özel nefes ve streching hareketleri bu dönemde anne adayına hem motivasyon desteği hem de fiziksel gücünü tekrar toparlama fırsatı sunmaktadır.

Hamile yogası süresi:

Belirli bir disiplinde olduğu sürece hamile yogası haftada maksimum 3 güne kadar 30’ar dakikalık sürede uygulanabilir. Optimum süre grup dersleri için haftada bir 1 saat, birebir ve özel derslerde 45. dk, haftada 2 gündür.

*Eğer siz de bu mucizevi süreci yaşayan anne adaylarından biriyseniz ve Yoga nın hediyeleriyle tanışmak ve birlikte ilerlemek isterseniz iletişim için :

Email : dilekaltunay77@gmail.com
Facebook : https://www.facebook.com/daltunay
I
nstagram : https://www.instagram.com/_dilekaltunay/

seo outsourcing