Meditasyon

İnsanoğlu var olduğu günden beri kendi varlığına bir mana arayışı içerisinde olmuştur ve her ruh bu anlamda yaratıcısını arar. Bu arayış kişiyi kaynağını bulmaya götürür, bu kaynağa ulaşan yolları denemeye ve sorgulamaya başlar.

Meditasyon bu yollardan sadece biri ve aslında en temelidir.

Peki meditasyon aslında nedir ?

Meditasyon, Latince meditatio kelimesinden türetilmiş bir kelimedir ve ‘bir şeyi gözden geçirme, üzerinde düşünme’ gibi anlamlara gelir. Yani esasında meditasyon dediğimiz şey derin düşünmedir (ki esasında bu “zihnen düşünmemedir”) ve tasavvufi terimlerde bu tefekkür olarak geçer. Yani hiçbir şey düşünmeksizin gerçekleşen derin düşünmedir.

Meditasyonla ilgili basit bir aramada karşımıza çıkan örnekler, belli bir oturuşta, dingince ve ulvi bir biçimde oturmuş insan formudur. Genellikle de doğayla iç içe, dingin huzurlu bir resim çıkar karşımıza. Bütün bunlar  aslında bizi meditasyonun formuna götürür,

Bu aslında kişinin meditasyon yaptığındaki dış görünüşüdür. Ancak asıl önemli olan o sırada içeride ne olduğudur. Ki aslında içeride ne olduğu tam olarak anlaşıldığında, ne dışındaki form kalır ne de bu şekilsel mekanlara, alanlara ihtiyaç..

Kısacası,

MEDİTASYON, MEDİTASYON YAPARKEN KİŞİNİN NASIL GÖRÜNDÜĞÜ DEĞİLDİR!
TAM DA BU SEBEPLE MEDİTASYON – YAPILAN BİR ŞEY- DEĞİLDİR !

Peki bu formun ya da başka bir formun içindeyken o sırada içeride ne olmaktadır? Yani meditatif hal ne demektir? Meditatif hal, düşüncesizlik hali demektir. Peki bu düşüncesizlik haline nasıl ulaşılır ve o sırada beden/zihin/ruh ne aşamadadır? Düşüncesizlik hali kişinin evrensel enerji ile bir olduğu haldir . o halde evrensel enerji ne demektir?

EVRENSEL ENERJİ :

Evrensel enerji, evrenin her köşesinde bulunur. Galaksileri, gezegenleri, insanları ve molekülleri bir arada tutan bir enerjidir.her şeyin arasında bulunan boşluktur.

BÜTÜN EVRENİN UYUM İÇİNDE VAROLMASINI SAĞLAYAN BAĞDIR. YANİ HAYAT GÜCÜDÜR.

Hayatımızın düzenini koruyabilmemiz , bilincimizi geliştirebilmemiz için şarttır. Bütün hareketlerimizin ve işlevlerimizin temelinde yatar.

UYKU :

Bizler derin uykuda ve ya derin sessizlik içinde iken evrensel enerjiden nasipleniriz

UYKU,  BİLİNÇSİZ YAPILAN MEDİTASYONDUR.
MEDİTASYON, BİLİNÇLİ YAPILAN UYKUDUR.

Uykuda olduğumuz sürede evrensel enerjiden faydalanabilmemiz için derin uyku aşamasında olmamız gereklidir ancak bu süre kısıtlıdır, aldığımız enerji sınırlıdır ve yetmez. Bu  da bizi sinirli, gergin, stres yüklü hale getirir. Bu bedensel ve zihinsel stres hastalıkların kaynağıdır. Bununla başa çıkabilmenin yolu da daha fazla evrensel enerji almaktır.

EVRENSEL ENERJİNİN EN BOL ALINDIĞI YOL MEDİTASYONDUR.

Meditasyonla aldığımız enerji bedenimizin, aklımızın, enerjimizin gücünü arttırır.

Meditasyonla evrensel enerjiyi vücudumuza nasıl alırız ?

ETERİK BEDEN

Evrensel enerji, meditatif hale yani düşüncesizlik haline geldiğimizde ENERJİ BEDENİMİZE AKAR. Bu beden ETERİK BEDEN olarak adlandırılır. (Aura) Bedeni saran 72.000 den fazla enerji kanalı vardır ve bu kanallar baş bölgesinden başlar. Bu bölgeye Pramraranda denilir. (Tepe çakrası)

Bu kanallar bedeni kökler gibi sararlar ve aldığımız tüm evrensel enerjinin vücudumuza yayılmasını sağlarlar. Biz de bu enerjiyi günlük, fiziksel, zihinsel, bedensel işlerimizde kullanırız. Kozmik enerjinin akışı tamamen düşüncelerimize bağlıdır.

Düşünceler kalabalıklaştığında kozmik enerjinin akışı tıkanır.

Yani, düşüncelerimizin karmaşıklığı, yoğunluğu, negatif ya da pozitif  yönlü oluşu evrensel enerjinin akışını etkiler. Evrensel enerjinin akışı azaldığında enerji kanallarındaki enerji tükenir ve bu tükeniş

ENERJİ BEDENİNDE ETERİK KÜMELEŞMELERE, FİZİKSEL BEDENDE HASTALIKLARA DÖNÜŞÜR.

Dolayısıyla hastalıkların temelinde eterik bedendeki enerji eksikliği yatar. Meditasyonla bol evrensel enerji aldığımızda  bu enerji enerji bedenimizden tüm kanallara akar, yoğun akış ile eterik kümelerdeki toplanma dağılır, tahribat dağılır ve iyileşme başlar. Meditasyonda enerji pramrarandadan akmaya başladığında yoğunluğu önce başımızda sonra bedenimizde hissederiz. 3.gözün ya da başımızın tepesindeki yoğun hislerin sebebi budur.

Enerjimiz temizlenmeye başladığında tıkanık bölgelerde ağrı, gıdıklanma derin hisler oluşabilir. Farklı hisler, duygular oluşabilir. Derin meditasyonlarda değişen hisler oluşabilir ve meditasyon sonrasında enerji blokajlarının çözülmesi fiziksel değişimler yaratabilir.ishal, sinüs akıntısı, gibi……

PEKİ NASIL MEDİTASYONA BAŞLAYACAĞIZ?

Meditasyona 2 türlü de başlanabilir. Farkındalıkla ya da derin gevşeme ile… Doğuda meditasyona farkındalıkla başlanır. O zaman gevşeme kendi ahengi içinde gelir, kendiliğinden gerçekleşir. Gerilimin nedeni ne kadar çok şey tuttuğumuzu bilmemektir.bu gerilim bedensel de olabilir zihinsel de..farkındalıkla meditasyon yapıldığında her ikisinin de gerilimi boşalır…..

Meditasyon doğal olandır, enerji gerektirmez…
Akıntıyla yüzmek enerji gerektirmez…
Düşünmek enerji gerektirir…
Farkındalık doğaldır , enerji gerektirmez,
Farkında olmama hali enerji gerektirir…
Meditasyon için en önemli şey duruştur.
Duruşunuz sağlam ve rahat olması gerekir.
Duruş her zaman oturuş anlamına gelmez. Eğer sizin için oturmak ızdırap verici bir hale geliyorsa yatın, kendinizi en rahat, sağlam, stabil olduğunuz duruma getirin.

(Yoga uygulamaları hakkında en önemli ancak en gözardı edilen durumlardan biri YOGA POZLARININ ASLINDA BEDENİ MEDİTASYONDA DAHA UZUN SÜRE RAHAT OLARAK BULUNMAYA HİZMET ETMESİ AMACINI TAŞIMASIDIR. YOGA ÖĞRETİSİNDE ASANA – YANİ POZLAR – 4. Aşamada gelmektedir ve meditasyona hazırlık aşamasıdır.)

Duruşunuzun simetrik olması önemlidir. Vücudunuz simetrik, ( eğer olabiliyorsa bacaklar bağdaş ya da çapraz) ve parmaklar da birleştiğinde enerji rahatça ve kesintisiz akar. Gözler zihnin kapılarıdır. Gözlerinizi kapatın. Gözler kapandığında gözlem başlar.

Zihni ve aklı aşabilmenin yolu NEFES i gözlemlemektir.
Sadece gözlemleyin, bilinçli nefes alıp vermeyin… Sadece nefesinizi izleyin…
Düşüncelerin peşinden gitmeyin…
Sorularınızı aydınlatmaya çalışmayın…
Düşünmeyi bırakın , nefesinize dönün, zihnin yoğunluğu azalacaktır…
Yavaş yavaş nefes incelecek, kısalacaktır ve kaşlarınızın arasında bir parıltıya dönüşecektir.
Burada nefes de düşünce de kalmaz ve tamamiyle düşüncesizlik haline gelinir.

İşte bu hal MEDİTATİF HALDİR….

Özetle

MEDİTASYON EN TEMELDE KİŞİNİN KENDİNİ GÖZLEMLEMESİ YOLUYLA KENDİNİ ANLAMASINA YARDIMCI OLUR…
KENDİNİ ANLAYABİLİRSEN BAŞKALARINI DA ANLAYABİLİRSİN,
BAŞKALARINI ANLAYABİLİRSEN BÜTÜN DÜNYANIN NASIL İŞLEDİĞİNİ ANLAYABİLİRSİN…

İŞTE BU BİLGELİKTİR…
HUZUR VE SEVGİ GETİREN ŞEY BUDUR….

seo outsourcing